Opinie o Nas
Masz pytania? Zadzwoń!

(+48) 77 457 75 99 lub NAPISZ DO NAS

 
Od 1.09.2019r wszystkie torby z tworzyw sztucznych PŁATNE 1
Od 1.09.2019r wszystkie torby z tworzyw sztucznych PŁATNE

Od 1 września 2019 r. wszystkie torby z tworzyw sztucznych, poza tzw. zrywkami na owoce i warzywa, będą objęte opłatą recyklingową. Zapłacimy za nie co najmniej 20 groszy plus VAT.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2018 r., opłatą recyklingową objęte były tylko torby z tworzywa sztucznego o grubości od 15 do 50 mikrometrów. 4 lipca 2019r Sejm przyjął nowelizację tzw. ustawy śmieciowej, która rozszerza opłatę recyklingową na torby powyżej 50 mikrometrów. Oznacza to że od 1.09.2019r wszystkie torby z tworzyw sztucznych, tzw. reklamówki będą obowiązkowo płatne (min. 25 groszy brutto), wyjątkiem pozostają tzw. zrywki (cienkie torebki do pakowania np. owoców i warzyw). 

Obecne przepisy okazały się nieskuteczne, ponieważ nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Sprzedawcy oferowali klientom "reklamówki" o nieco większej grubości niż 50 mikrometrów, czyli np. 51 mikrometrów. Takie torby nie podlegały opłacie recyklingowej i sklepy mogły je sprzedawać po dowolnej cenie lub rozdawać za darmo. Nowelizacja wchodzących przepisów ma zapobiec nadużyciom i nakłonić kupujących, by przychodzili na zakupy z torbami wielokrotnego użytku np. materiałowymi.

Komentarze do wpisu (1)

6 września 2019

Powinni w ogóle zabronić sprzedaży reklamówek, tylko torby z materiału, ewentualnie z papieru (ale drogie). Papier bardziej ekologiczny, pomimo że z drzew niż plastik który rozkłada się latami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl